5 glemte fodboldtransfers, der knuste hjerterne på holdenes fans


Skærmbillede 2022-11-07 kl. 09.58.59.png


Fodbold er mere end bare en sport for fans – det er en livsstil, en fast bestanddel af vores ugentlige rutine og ofte en af vores største prioriteter. En del af den tilknytning kan nogle gange involvere at blive superfan af en bestemt spiller, der har hjulpet holdet frem i verden. Og det fører uundgåeligt til fortvivlelse, når nævnte stjernemand drager af sted til nye græsgange.

Vi har alle været der. Fodboldspillere der knuser deres fans hjerter ved at forlade deres klub er så normalt, at vi med tiden kan helt glemme det. Og selvom transfervinduet er en god mulighed for et hold til at styrke deres rækker, identificere deres mangler og finde spillere der kan forbedre holdet, er det ikke sjovt at se ens favorit forsvinde over til et andet hold. Især er det hårdt når man ser de store klubber bruge enorme summer på stjernespillere, mens mindre klubber ofte står til at miste deres bedste spillere. 

Charles De Ketelaere ser ud til at forlade Club Brugge for enten Premier League eller Serie A, og uanset hvad der sker er det et stort tab for sådan en lille klub. Men sådan er det nu ikke altid. Spillere skifter ofte til hold af samme størrelse. Det sagt, har der over tiden været overførsler der har forbløffet og knust fans af den populære sport. Det er svært for fodboldfans at forstå sådanne episoder, men disse ting sker i transfervinduet. 

Arsenal måtte se Robin van Persie vinde Premier League med Manchester United, Tottenham så Gareth Bale løfte Champions League flere gange med Real Madrid, og Liverpool tog møjsommeligt afsked med Chelsea-bundne Fernando Torres. Alle disse tog fansene med storm. Men her er vores fem hjerteskærende fodboldtransfers vi føler ikke bliver talt nok om.

Roberto Baggio (Fiorentina til Juventus)

Robert Baggio, også kendt som Il Divin Codino, eller den den guddommelige hestehale er en af de fineste spillere i fodboldens historie. Han var fem år i Fiorentina og var en helt blandt fans af dette hold, indtil Baggio flyttede til storrivalen Juventus i 1990, til en dengang kæmpe pris af otte millioner pund. Fansene var rasende over transferen, og der var protester i de italianske gader, hvor 50 mennesker blev såret på grund af optøjerne. 

Hverken Baggio eller fansene kom nogensinde rigtig over denne transfer. Det var så slemt, at Baggio på et tidspunkt nægtede at tage et straffespark for Juventus da de spillede mod den tidligere ejer og hjertebarn Juventus. Og Juventus fans blev rasende da de så ham samle et lille Fiorentina tørklæde der blev smidt på banen op senere i kampen. Til trods for at han vandt både Serie A og Coppa Italia, var Baggios hjerte altid hos Fiorentina.

Luis Figo (Barcelona til Real Madrid).

To af de største rivaliseringer i fodboldhistorien er ubetinget den mellem Barcelona og Real Madrid. Verden har sjældent set så ophedede modstandere, og et rivalri der har stået på i så lang tid. Og af den grund har de færreste spillere været modige nok til at bytte den ene klub ud med den anden. Men en superstjerne gjorde netop dette, og hans navn er Luis Figo. 

Født i Portugal, Figo satte sit præg på sporten ved at være en af de absolut bedste kantspillere vi nogensinde har set. Han er elsket og æret af både fans og eksperter, og kendt som en absolut legende i fodbold verdenen. Barcelona elskede ham, men Præsidentkandidat Florentino Perez havde lagt en plan om at bringe Figo til Real Madrid. 

Real Madrid mødte Figos frigivelsesklausul på 62 millioner Euro og fik ham i sommeren 2000. Figo blev stemplet som en forræder af Barcelona-fans, og han blev hånet og hadet hele vejen igennem, da han kom til kampene. Det var så slemt at under en af Clasicos kampene blev et afhugget hoved af en gris kastet mod Figo, da han tog et hjørnespark

Lionel Messi (Barcelona til Paris Saint-Germain)

Lionel Messi havde en kort historie i begyndelsen. Barcelona var den eneste klub, han havde spillet for. Men efter store problemer mellem ham og klubbens administrative afdeling, informerede han Barcelona om, at han ønskede at forlade klubben i sommeren 2020. Han blev dog tvunget til at blive, da potentielle bejlere blev prissat ud af en aftale for ham på grund af en klausul i hans kontrakt. I løbet af sæsonen 2020-21 trådte Barcelonas bestyrelse tilbage, og Joan Laporta erstattede Josep Maria Bartomeu som klubbens præsident. Laporta fastholdt, at hans prioritet var at få Lionel Messi til at blive.

I lang tid så alt ud til at pege på, at Messi skulle underskrive en ny aftale med klubben, da hans forrige var ved at udløbe. Men Barcelona's økonomiske problemer var så alvorlige og deres lønudgifter så over La Liga-lønloftet, at de var nødt til at sælge Messi. De ville ikke have været i stand til at give ham en ny kontrakt, selvom han fik en lønnedgang på 50%. En spiller kan ikke tage mere end en 50% lønnedgang, når han får en ny kontrakt i henhold til reglerne. 

Som resultat blev Messi tvunget til at forlade sin barndoms klub. Han virkede knust under sin afskedstale til klubben og kom efterfølgende til Paris Saint-Germain. Barcelona-fans og klubben er stadig ved at forlige sig med, at den bedste spiller i verden ikke spiller for dem længere.

Miroslav Klose - Werder Bremen til Bayern München

Større hold der stjæler de bedste spillere fra mindre hold har altid, og vil altid være en del af liga fodbold. Men det gør det ikke lettere for fans at acceptere, og det gør det ikke mindre smertefuldt. Werder Bremen's fans fik dette at føle i 2007, da Miroslav Klose endte med at forlade holdet for at flytte til Bundesliga-rivalerne Bayern München. Klose endte med at have det svært hos den tyske gigant klub, til stor begejstring for hans tidligere fans.

Paul Gascoigne - Rangers til Middlesbrough

Den engelske helt Paul Gascoigne vandt alt, hvad der var at vinde i sine tre år med Rangers. Han hjalp dem til to ligatitler, en Scottish Cup og en Scottish League Cup. Og på trods af at hans exit i 1998 kom efter en dårlig sæson for Rangers, var det stadig en bitter pille at sluge for klubbens fans. Da Gazza kom til Middlesbrough, var det heller ikke fantastisk at se for den tidligere klub Newcastle, der er deres store rivaler.

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktioner
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktioner