Absalons Boldklub af 2012 - Skurvognen FC

16. maj. 2026, kl. 12.00
Absalons Boldklub af 2012 - Skurvognen FC
12:00 - 13:30 lørdag 16. maj
1
:
1
Skurvognen FC - Absalons Boldklub

Kampdag lørdag d. 16. maj. Og jeg gentager: lørdag d. 16. maj.


Trods lidt forvirring omkring mødetid var 7 mænd mødt ind til tiden og sad allerede i omklædningen klar til kamp og så var vi heldige at have Gustav med som lånespiller. Men hvor var vores 8. mand?

Nåååå ja… han troede simpelthen, kampen var søndag. Så han fik pludselig travlt.


Holdet blev sat i omklædningen, folk kendte deres pladser, og humøret var højt.

På vej ud fra omklædningsrummet møder vi lidt regn, og der bliver kort overvejet, om vi skal vente med at gå på banen. Men nej. Intet kan slå os ud nu. Ikke engang dansk sommervejr.


På banen står et meget ungt hold fra 2003, som ser både friske og unge ud. (Og ja… de ER unge i forhold til mig).

Efter en god opvarmning med høj intensitet kalder en rutineret spiller på 2-4 sprinter inden kampstart… og så var vi klar.

Men dommeren er der ikke.

Til gengæld dukker Casper Veje op inden kampstart (håber det er den rigtige Veje-bror, jeg udstiller) og dommeren kort tid efter.


Kampen bliver sat i gang og vi spiller bolden godt rundt og viser tålmodighed i spillet. De presser højt, hvilket skaber plads både på kanterne og centralt. De forsøger flere gange med bolde i dybden, men Oliver og forsvaret får snakket godt sammen, så de aldrig rigtig bliver farlige.

Så mister vi den halvt i et angreb, og de kommer med fart, mens vi bakker af på boldholderen. Deres spiller går forbi et par mand og afslutter udefra. Banen er glat, bolden rammer lige foran Oliver, som egentlig får reddet den… men desværre ryger returen direkte ud til en modspiller.


1-0 til de unge håndværkere.


Selvom vi nok har omkring 60 % af possessionen, formår vi ikke rigtigt at skabe de helt store chancer.

Pludselig kommer der dog lidt samba-bold. Et par førstegangsafleveringer, lidt lir og Wulff er liiiiiiige ved at score.


Vi går til pause bagud 1-0.


2. halvleg bliver skudt i gang, og vi fortsætter de gode takter. Vi presser på, og pludselig bliver der sendt en bold ned langs kanten til Oliver, som ikke helt ved, om han skal lave cutback, slå den ind over eller skyde selv…

Heldigvis bliver bolden rettet af en forsvarsspiller.


1-1


Vi kan mærke, at der måske er mere end 1 point at hente, så vi presser højere op, mens de satser på kontraangreb. De kommer frem til et par chancer, blandt andet et skud på stolpen, men vi holder stand, og dermed sikrer vi sæsonens første point.


For kongen, for riget, for Absalon!

Halvleg
0'
Goal_1
0-1
Mål
Halvleg
Oliver Eliasen 1-1
Mål
Goal_1
0'
2100

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktionsoversigt
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktionsoversigt