Kom med dit idrætstøj som kan bruges af andre

Lystrup Idrætsforening
19. aug. 2026

Har du idrætstøj eller udstyr, der kan få et nyt liv? 💚

Så tag det med til Idrætsfestival Lystrup 2026 allerede på lørdag, 22. august! 🙌


Lystrup Idrætsforening er med i Grøn Bazar, hvor brugt sportstøj og -udstyr samles ind, så andre kan få glæde af det. Projektet står blandt andre Aarhus Kommune bag, og det giver rigtig god mening for os at være med.

For i en stor idrætsforening med mange medlemmer i alle aldre som vores, bliver der hele tiden skiftet ud. Måske ligger der trøjer, shorts, sko, bolde, benskinner, målmandshandsker, gymnastiktøj, en badmintonketcher eller badetøj derhjemme, som ikke længere bliver brugt – men som sagtens kan få et nyt liv hos en anden.

Allerede på lørdag kan du aflevere det hos Lystrup Idrætsforening i forbindelse med Idrætsfestivalen, og vi samler videre ind i Lystrup Idrætscenter i de kommende uger. I perioden 19.08. til 11.09 står der en kasse i Idrætscentret til formålet💚

Så kig gerne i sportstasken, skabet eller skuffen. Måske har du noget, der fortjener en omgang mere. 😊

Det indsamlede tøj og udstyr bliver en del af Grøn Bazar i Viby Hallen søndag 20. september kl. 13-15, hvor det bliver delt gratis ud, så andre aarhusianere kan få glæde af det. Se mere her.

Vi glæder os til at sætte gang i indsamlingen allerede på lørdag – som en del af Idrætsfestival 2026 og som endnu et eksempel på, hvad vi kan skabe sammen i foreningslivet. 💚

Lystrup IF – Bevægelse • Aktivitet • Samvær

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktionsoversigt
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktionsoversigt