​4 Danmarksmesterskaber og Sølv/Bronze ved Ungdoms DM

HGI Bordtennis
5. okt. 2021

Hele 7 HGI Hillerød Bordtennisklub spillere gav den gas i weekendens Ungdom DM, og som så ofte før, vendte flere af dem hjem til klubben med flotte medaljer. 

 
Årets Ungdoms DM blev afholdt i Hjørring, og det var dejligt at se, at der blandt vore spillere i år også var tre mere uerfarne UDM-deltagere. Ungdomsudvalgets Kasper Lophaven var på plads i hallen, og har efterfølgende delt sine tanker med os, omkring de spillere han nåede at opleve. 

Rammerne var sat i det nordlige Jylland, med god plads på tilskuerrækkerne, og en hel hal med borde afsat til opvarmning. Der blev dystet i både single, double og mixdouble, over to dage.  
 
Klubbens deltagere i år var: 
 
U21: Daniel Simonsen og Peter Svenningsen 

Junior: Patrick Skarsholm og Albert Wolfsberg 

Drenge: Albert Wolfsberg, Magnus Lophaven og Anton Seerup 

Yngre Drenge: Marcus Jensen 

Jesper Møller og Mathias Jensen var de ansvarlige coaches.  
Klubbens unikke og fantastiske holdånd viste sig dog tydeligt i hallen, hvor vore coaches blev aflastet af vore mere erfarne spillere. 


Peter Svenningsen og Daniel Simonsen var således et par af vore rutinerede deltagere, som imellem deres egne kampe, fandt overskud til at sætte sig i coachingrollen. Dette var med til at give en fantastisk fællesskabsfølelse og holdånd i Hillerød lejren. Eksempelvis coachede Peter Svenningsen Marcus Jensen flot igennem den indledende pulje, og Daniel Simonsen coachede på fornem vis DM-debutanterne Magnus og Anton i deres double. 

Et af de mest overraskende resultater var da vores nyankomne, og tidligere Helsingør spiller Anton Seerup, imponerende spillede sig i 1/8 finalen i Drenge rækken efter fantastisk spil. I 1/8 finalen fik Anton fornøjelsen af at prøve kræfter med 2. seedede David Lund Heinig fra Virum, som dog blev en for stor mundfuld. 

Marcus gik glat igennem indledende pulje i sin single række Yngre Drenge, men tabte desværre som Anton også sin 1/8 finale til en seedet Virum spiller. I Mixed Double dannede Marcus par med Caroline Havsteen (Amager) og sammen spillede de sig til et par flotte Sølvmedaljer. 

DM-debutant Magnus tabte sine to puljekampe trods fornemt spil. Dette har dog kun givet ham endnu mere blod på tanden. 

Et af turneringens mere dramatiske øjeblikke var da Albert i junior rækken tabte sin 1/16 finale til Lasse Fly efter 14-12 i syvende sæt. Et sæt der begyndte med en tvivls kendelse, der gjorde at overdommeren måtte på banen. 
 
Som formand Thomas skrev i sin optakt til mesterskabet, så blev dette indfriet for alle debutanterne: “Marcus, Magnus og Anton er med for at lære. De har trods Corona pausen alle udviklet sig meget på det sidste, og skal bare nyde atmosfæren til UDM, og få nogen gode oplevelser”. 

Suveræne Patrick viste at han var sin 1. seedning værdig ved helt til finalen at vinde alle sine cup-kampe med 4-0, imponerende! Først i finalen ‘gav’ han et sæt væk, og endte således med en 4-1 sejr over Theo Dyekjær (igen Virum).


Også i Double kom Patrick på podiet med sin Bronzemedalje sammen med Noah Hvid (OB).
 


Daniel og Peter vandt overlegent U21 doublerækken med 3-0 i finalen, og også i Mixed Double blev Peter Danmarksmester sammen med Ann-Christine Christensen (Viby), imponerende doubleindsats af Peter. 

 
I U21 single er Daniel altid garant for en medalje, som denne gang blev af Bronze. 
 
Alle vore deltager ønskes tak for en fremragende indsats og fornem holdånd, samt et STORT TILLYKKE til vore Danmarksmestre og øvrige medaljetagere. Vi er stolte af jer alle. 
 
Vi glæder os allerede til næste Ungdoms DM som er planlagt til 7. - 8. maj 2022 
 
Se hele UDM resultatlisten HER
Læs mere i de mange kommentarer i DM trådene på vores Facebookside  
 
En kæmpe tak til jer der opdaterede Facebooktrådene weekenden igennem, og sendte os billeder, og endnu en tak til Kasper for oplæg til denne klubnyhed. Uden jer ville vi ikke kunne lave disse indlæg! 
 
UDM 2021 MEDALJE OPSUMMERING: 
 
U21: Daniel Simonsen (Guld U21 Dbl.+Bronze U21 Single), og Peter Svenningsen (Guld U21 Mixed Dbl.+Guld U21 Dbl.)

Junior: Patrick Skarsholm (Guld Junior Single+Bronze Junior Dbl.) 


Yngre Drenge: Marcus Jensen (Sølv Yngre Mixed+Bronze Yngre Drenge Dbl.)
 
BLEV DU INSPIRERET OG VIL KÆMPE FOR AT BLIVE EN AF KLUBBENS FREMTIDIGE DANMARSMESTRE, SÅ SE HVILKE STÆVNER DER KAN HJÆLPE DIG PÅ VEJ PÅ VORES STÆVNESIDE HER. 


 
AF: Kasper Lophaven / Louis de Voss

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktioner
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktioner