Holte Håndbold OldBoys - Birkerød HK
Der var lagt op til topopgør i Holte hallen mod lokalrivalerne fra Birkerød.
Vi stiller med et smalt hold til kampen uden Jan og Felskov - hvilket gav udfordringer i både forsvar og angreb.
Vi kom nogenlunde fra start og var "kun" bagud 3-4 og 4-6, men herefter trak et godt spillende Birkerød fra. De havde et godt og hårdt spillende forsvar - der skabe mange problemer for os. Og når vi endelig kom igennem til skud, havde de gode parader og en god målmaand, med mange redninger gennem hele kampen. Vi var bagud med 6-10 ved pausen. I starten af 2. halvleg blev vores forsvar lidt mere stabilt - hvilket også gav lidt flere redninger til Larsen. På det tidspunkt spillede vi os til flere chancer i angrebet - men desværre blev der brændt mange frie chancer på deres velspillende målmand.
Til slut blev vi mere utålmodige i både forsvar og angreb - hvilket ikke var til vores fordel. Kampen slutter 11-20 - hvilket nok var et par mål for meget!!!
Men det var godt at blive testet af mod et stærkt hold - der udstillede at vi stadig skal blive mere samspillet i begge ender af banen for at kunne følge med, Heldigvis får vi allerede en chance mer på onsdag, når vi møder Birkerød igen.