​Pigebasket i Aalborg Basketball Klub

Aalborg Basketball Klub
17. dec. 2025

Når fællesskabet får pigerne til at blive


I Aalborg Basketball Klub har vi talt med træner Mike Dejworek om pigebasket i Aalborg, fællesskabet i klubben og om at finde tilbage til sporten gennem sine børn.


Pigebasketten i ABK er i en positiv udvikling. Flere piger finder vej til sporten, og ifølge Mike handler det i høj grad om, at pigerne føler sig velkomne fra første træning.


Mike Dejworek har selv spillet basketball på højt niveau i mange år. Han kom til Aalborg Vikings, da klubben spillede i Basketligaen, efter tidligere at have spillet hos Bakken Bears og haft et kort ophold i den tyske ProA-liga. Senere var han også træner for Vikings’ førstehold i både Basketligaen og 1. division. Efter nogle år væk fra sporten fandt han tilbage, og ikke fordi han havde planlagt det, men fordi hans døtre fik lyst til at spille basketball. “Det var egentlig deres interesse, der trak mig tilbage. Så kom lysten helt naturligt til igen at engagere mig,” fortæller han.


I dag er det ikke resultater og tabeller, der fylder mest i trænerrollen. For Mike handler det om at være til stede og skabe rammer, hvor pigerne tør prøve sig selv af og udvikle sig i deres eget tempo. Han fortæller, at det er en særlig oplevelse at se pigerne vokse, både på banen og i fællesskabet omkring holdet.


Aalborg Basketball Klub oplever han som en klub med en familiær stemning, hvor man kender hinanden og passer på hinanden. I pigebasketten er fællesskabet tydeligt, og pigerne har i dag et stærkt sammenhold både til træning og uden for hallen. I de yngste årgange er forskellene mellem piger og drenge små, også sportsligt, men pigernes måde at støtte hinanden på skiller sig ud.


Samtidig er Mike bevidst om, at pigebasket stadig ikke fylder meget i Nordjylland. Mange kender ganske enkelt ikke sporten.


Basket og især pigebasket er ikke så synligt heroppe endnu. Men ser man mod større byer, kan man se, hvor hurtigt det kan vokse.

Når han ser nogle år frem, håber han, at Aalborg Basketball Klub har pigehold i alle aldersrækker. Ikke for at blive størst, men for at give flere piger mulighed for at finde et fællesskab gennem basketball. “Hvis pigerne har lyst til at komme igen, så er vi lykkedes. Resten kommer med tiden,” siger han.

Som en del af arbejdet med pigebasket indgår klubben i et samarbejde med Girls United, der giver pigerne mulighed for at møde nye fællesskaber gennem camps og fælles aktiviteter.

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktionsoversigt
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktionsoversigt