Dommer kursus - JUCF har i samarbejde med Floorball Danmark arrangeret dommer kursus 25/10-2026

Jægerspris Underducks
24. sep. 2026

Vi søger 2-3 medlemmer som vil deltage i dommer kursus senere på efteråret.

Klubben betaler for kursus, og det afholdes her i Jægerspris d. 25/10.

Meld gerne ind hurtigst muligt hvis du er interesseret, så klubben kan tilmelde dig.

Tilmelding til formanden, ring på 30337745 eller klubmail underducks.floorball@gmail.com

Om eventet

Kurset Klubdommer gør det nemt og hurtigt for den nye dommer at komme i gang med dømme floorballkampe i Danmark. Kurset er det første led i Floorball Danmarks officielle dommeruddannelse og udbydes til alle, der har interesse i at uddanne sig til floorballdommer.

Kurset er et teoretisk kursus, hvor deltagerne bl.a. får en grundig indføring i regelkendskab og det at være dommer. Hovedtemaet for kurset er "At være dommer" - og har fokus på følgende:

  • Regelkendskab
  • Samarbejde
  • Kampafvikleren
  • Placeringer
  • Opgavefordeling
  • At være dommer

FORBEREDELSE

Kurset har til formål at komme godt omkring hele dommergerningen. Derfor forventes det, at deltagerne på forhånd har gjort sig bekendt med/orienteret sig i spillereglerne. Klik på det efterfølgende link for at gå til spillereglerne: https://floorball.dk/wp-conten...


INSTRUKTØR:

Tobias Pauli Schmidt (Floorball Danmark-godkendt instruktør og international topdommer gennem en årrække)

PRIS (JUFC betaler for klubmedlemmers deltagelse)

  • Det koster kr. 1.000 kr. at deltage i kurset. Heri er inkluderet selve kurset, forplejning, fløjte og et rødt kort.
  • Betaling sker direkte ved online tilmelding.
  • Husk, at det kan være en mulighed at din lokale kommuner kan refundere kursusgebyret. Tak en snak med din klub om det.

Tidspunkt

  • Søndag d. 25. oktober
  • Kl. 10.00-16.00

Gennemførsel, aflysning og afmelding:

  • For at gennemføre kurset kræver det, at der én uge før kursusdato er minimum 6 deltagere
  • Aflyser Floorball Danmark et planlagt kursus refunderer Floorball det fulde deltagergebyr.
  • Foretages afmelding fra kursists side min. 10 dage før planlagt kursusdato, vil det fulde kursusgebyr blive refunderet, minus betalingsgebyr til Holdsport (afhænger af betalingsmetode)
  • Foretages afmelding fra kursists side ml. 0-9 dage før planlagt kursusdato, vil kursusgebyret ikke kunne blive refunderet

Jeg indsætter her linket til FD hjemmeside hvor I kan læse i detaljer om det. https://www.holdsport.dk/publi...

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktionsoversigt
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktionsoversigt