90 ungdomsspillere til Svane Cup
I weekenden 17.-19. april deltog FIF Håndbold i Svane Cup i Gigantium og de omkringliggende haller, og turen satte et tydeligt positivt aftryk. Klubben stillede med ni hold fra U9 til U15 tilmeldt i forskellige niveauer — i alt ca. 90 spillere samt 20 trænere og holdledere — turneringen strakte sig fra fredag eftermiddag til søndag aften, med et tæt pakket program af kampe, socialt samvær og fælles oplevelser.
Kampene var præget af stor energi og vilje til at kæmpe for hinanden. Både vindere og tabere kan se tilbage på tætte opgør, lærerige øjeblikke og god udvikling hos både enkelte spillere og holdene som helhed.
Udover sporten var fællesskabet på turen særligt fremtrædende. Alle hold boede samlet på Klarup Skole, hvor hvert hold havde sit eget klasselokale til overnatning, og et fælles opholdsrum blev samlingspunkt om aftenen. Her blev der hygget, spillet, snakket taktik og knyttet venskaber — både inden for holdene og på tværs af dem. Det gav et stærkt socialt sammenhold, som tydeligt smittede af på holdånd og stemningen under kampene, hvor holdene heppede på hinanden som det var muligt.
Et af højdepunkterne var lørdag aften, hvor sæsonens kåringer fandt sted. Stemningen var god og underholdende, som trænerne læste begrundelser op, og spillerne ivrigt gættede og pegede på hinanden. Det var fedt at se, hvordan spillerne hyldede hinanden for både sportslige præstationer og sociale egenskaber. Den gensidige opbakning og de mange smil var et tydeligt tegn på, at FIF’s værdier lever stærkt i truppen.
Formand Jesper Rasmussen om turen: "Det har været en fantastisk comeback til Svanecup. Jeg er stolt over spillernes indsats og ikke mindst den måde, de tager sig af hinanden på. Det er præcis det fællesskab, vi vil bygge videre på i FIF."
Logistikken var uden udfordringer for de rutinerede trænere og holdledere, som sikrede, at kampe, transport og måltider forløb glat. Forældrestøtten var også synlig og værdsat; flere forældre hjalp med praktiske opgaver som kørsel og forplejning, samt skabte en god stemning fra sidelinjen.
Alt i alt var Svane Cup for FIF Håndbold en stor succes. Klubben tog hjem med nye erfaringer, masser af gode minder og styrket sammenhold — et solidt fundament at bygge videre på i næste sæson. Stort tak til spillere, trænere, ledere og forældre for en vellykket tur, som viser, at FIF Håndbold ikke kun spiller for sejre, men også for fællesskab og udvikling.
Se alle billederne fra turen på klubbens Facebookside