Ullerød bevægede sig til fordel for Hjerteforeningen.
Lørdag den 6. september stod på motion, hygge og velgørenhed i Ullerød, da HVRunners inviterede til årets velgørenhedsevent Ullerød bevæger sig 2025.
10.200 kr. blev der samlet ind til Hjerteforeningen ved at gå, lunte eller løbe runder i det grønne område.
Lørdag den 6. september forvandledes det grønne område i Ullerødbyen til et centrum for liv og fællesskab. Her inviterede HVRunners nemlig igen i år til velgørenhedsløbet "Ullerød bevæger sig".
Årets overskud, som lød på 10.200 kr. gik til Hjerteforeningen, og alle kunne være med – uanset om de ville gå, lunte, løbe eller ræse på den naturskønne rute på 1,2 km. Børn, hunde, klapvogne og rollatorer var også velkomne. Kort fortalt – løbet var for alle.
"Ullerød bevæger sig er et meget meningsfuldt løb for os, fordi vi kan kombinere glæden ved motion med at støtte en sag, som berører rigtig mange danskere. Vi har i år valgt at donere overskuddet til Hjerteforeningen, som kæmper for hjertesunde liv for alle,” siger Marie Ejby Hansen, formand i HVRunners.
Derudover var der sjove konkurrencer undervejs, bl.a.: Ullerød Ræset – hvem kan løbe runden hurtigst? Naked Run – løb uden ur og gæt din tid. Men også en gættekonkurrence, hvor deltagerne skulle gætte, hvor mange kilometer der blev gennemført totalt i løbet af dagen til fordel for Hjerteforeningen.
"De forskellige konkurrencer undervejs er med til at give dagen lidt ekstra stemning og energi. Vi kan godt lide, at både børn, unge og voksne kan finde noget, der motiverer dem – uanset om det er fart, præcision eller fællesskabet generelt," forklarer Marie Ejby Hansen.
Læs mere her: https://www.facebook.com/uller...