Tag med på træningslejr i Calpe i 2026
I uge 13 i 2026 tager vi igen på træningslejr i Calpe, hvor vi nyder livet på Hotel Cap Negret, mens vi får kørt os i form i det spændende terræn i den spanske provins Alicante.
Vi bor på Hotel Cap Negret lige udenfor Altea, hvor der er alle de faciliteter, som man måtte ønske sig. Den store morgen- og aftenbuffet sikrer at man kan fylde energidepoterne helt op hver dag. I cykelkælderen er der værksted og faciliteter til at vaske cykel. Der er vaskemaskiner til cykeltøjet, swimmingpool og motionsrum.
Som cykelområde kan man næsten ikke finde noget bedre og mere varieret. De fleste veje er fine til landevejscykling og landskabet er så varieret, at både begyndere og øvede cyklister kan være med. Her er flade landeveje til samkørsel og gode stigninger til at teste bjergbenene.
Bjergene i området er ikke lange og stejle som i Alperne. I stedet er de på niveau med de danske bakker i stejlhed og fem til seks gange længere. F.eks. er det berømte bjerg Coll de Rates, som ofte bruges til at måle sit niveau på, på 6,5 km. med godt 5 % stigning.
Vi bor som udgangspunkt på dobbeltværelser, hvor der er fin plads til kufferter og alt udstyret. Ønsker man eneværelse, kan det bestilles mod en merpris.
Herunder er de foreløbige detaljer, som tager udgangspunkt i det setup, vi kørte med på turen i 2025.
Tidspunkt
Vi rejser fra lørdag til lørdag. Dvs. at der er afgang lørdag den 21. marts fra Kastrup og hjemtur lørdag den 28. marts. De præcise rejsetider kender vi, når vi har flyveplanen på plads.
Flytransport
Vi flyver med SAS, som gennem vores DCU-medlemskab, giver os den fordel, at vi kan tage vores cykler med uden ekstra beregning.
Pris
Prisen for en uges ophold i dobbeltværelse med halvpension (morgenmad og aftensmad), fly tur/retur (inkl. cykeltransport) og lufthavnstransfer (til og fra hotellet) bliver omkring 6.500 kr. for bonusmedlemmer og 500 kr. ekstra for basismedlemmer.
Tilmelding og betaling
For at tilmelde dig turen skal du betale depositum på 1.500 kr. senest den 10. september. Det gør du på den betalingsaktivitet der ligger i Holdsport på betalingsdatoen. Restbeløbet skal betales når hotelbookning og flybilletter er bestilt.
Betaling af depositum er bindende, og refunderes ikke efter betalingsfristen, med mindre der sker væsentlige ændringer i ovenstående rejsebeskrivelse, eller hvis der er så få tilmeldte, at vi ikke kan få en ordentlig grupperejse.
Spørgsmål
Hvis du har spørgsmål til rejsen eller har særlige ønsker til rejsetidspunkt og indlogering, så kontakt Thomas Mogensen på mail kasserer@saltocyclingclub eller telefon 5131 9404.