Pressemeddelelse
Generationsskifte i Thy Cup
Efter mange års imponerende indsats har det nuværende Thy Cup-udvalg valgt at give stafetten videre. Udvalget har besluttet at træde tilbage for at give plads til nye kræfter og en ny retning for stævnet.
Thy Cup har siden 1978 været et samlingspunkt for tusindvis af unge håndboldspillere og har sat Thisted og Thy på landkortet. Det engagement og de utallige arbejdstimer, som det 14 mand store Thy Cup udvalg har lagt gennem årene, fortjener den største TAK.
Bestyrelsen har et stærkt ønske om, at Thy Cup skal leve videre – i en ny form, men med samme ånd. Derfor inviterer vi alle interesserede til infomøde den 22. maj kl. 17.00 i Sparekassen Thy Loungen i Thy Hallen, hvor vi sammen vil undersøge mulighederne for at skabe fremtidens Thy Cup med nye frivillige kræfter.
Tak for kampen – og på gensyn.
På vegne af
Thy Cup udvalget Ivan Marquartsen og Steen Stoltenberg samt Bestyrelsen i Thisted IK-håndbold