Kom og vær med på vores Senior Mix-hold i Espergærde!

Espergærde Basketball Klub
30. apr. 2025

Er du interesseret i sjov, sved på panden og godt selskab? Så er vores Senior Mix-hold måske lige noget for dig!

Hvad er Senior Mix?

Vi er et socialt og afslappet basketballhold for både kvinder og mænd. Uanset om du er ny i sporten eller har spillet før, er du velkommen. Her handler det om at bevæge sig, have det sjovt og være en del af et fællesskab – uden kamppligt eller turneringspres.

Tid og sted:

  • Træning: Hver torsdag kl. 20.00

  • Styrketræning (frivillig): fra kl. 19.00

  • Sted: Espergærde Gymnasium

Hvordan foregår det?

Træningen starter med opvarmning, derefter udstrækning ved fysioterapeut Katja Meyendorff og afsluttes med kampspil. Musik og kolde drikke bidrager til den gode stemning.

Fleksibilitet og fællesskab

Holdet har i dag ca. 40 tilmeldte medlemmer, men langt fra alle møder op hver gang – og det er helt okay. Der er stor fleksibilitet, og du deltager, når det passer dig. Vi lægger vægt på at skabe et rummeligt og hyggeligt miljø.

Lidt mere om os:

  • Træningen tilpasses niveau og fremmøde

  • Fokus på både manpower og kvindepower

  • Vi har både fællestræning og nogle gange opdelte kampe

  • Vi bruger Holdsport og har en Messenger-gruppe til info og hygge

Vil du prøve det af?

Kontakt Michael (holdansvarlig) eller Malene Malling, så vi kan tage godt imod dig. Du er også velkommen til bare at møde op – men vi foretrækker at høre fra dig først. Se mere på siden her


Vi glæder os til at se dig – og til at dele glæden ved basketball i godt selskab!

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktionsoversigt
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktionsoversigt