Snart åbnes der for tilmelding til Skiburgeren 2023

Roskilde Skiklub Hedeland
2. apr. 2023

Vi åbner snart for tilmelding til vagter i Skiburgeren for skiklubbens medlemmer

BEMÆRK Dette nyhedsbrev er udsendt fra Holdsport og er en kopi af den mail der er udsendt fra Skiklubbens hjemmeside.
Da vi pt. har lidt udfordringer med vores hjemmeside, så den opdaterer ikke rigtigt og har ikke gjort det siden slut januar 2023, så derfor kan denne nyhed og datoerne ikke findes på vores hjemmeside. I skal derfor se bort fra al information på hjemmesiden, da det er for 2022. Vi vil derfor sende en mail til alle klubmedlemmer den 10. april med nærmere oplysninger om, hvordan I kan tilmelde jer. For de af jer, der har været med før, vil det være samme procedure som tidligere.

Om Skiburgeren

Skiburgeren er Roskilde Skiklubs burgerbod på Roskilde Festivalen, som vi har deltaget i siden 1982.

Vi satser igen på at producere mere end 20.000 burgere på 4 hektiske dage under festivalen. Opgaverne i Skiburgeren er mange og forskellige. De fleste medarbejdere har vi brug for til produktionen af burgerne, men råvarerne skal også forberedes i køkkenregionen, de skal bringes ud til bordene, bøfferne skal steges, rösti og vegetarburgere skal varmes i ovnene, brugte remedier skal gøres rene, området skal holdes rent og endelig skal vi også have nogen der sørger godt for os – både for hyggen og den gode forplejning.

Og til det har vi brug for 175 medarbejdere – og jo flere klubmedlemmer jo bedre. I er bare de bedste.


Information om tilmelding og vagter til 2023

Tilmeldingen for klubbens medlemmer åbner mandag den 10. april kl. 19, og en uge efter åbner vi for tilmeldingen for tidligere medarbejdere og igen en uge senere, åbner vi for alle. På den måde håber vi, at I kan nå at finde en vagt, der passer jer.


Vi håber at se mange af skiklubbens medlemmer i Skiburgerboden. Både jer, der har været med tidligere og I andre der har smagen af den legendariske Skiburger til gode.


Vagtskemaet ligner meget sig selv, men dog med ændringer. Langt de fleste vagter er på 3 x 8 timer, altså i alt 24 timer. Men for de modne, dvs. personer, der er over 65 år, når festivalen begynder, er der mulighed for at nøjes med 3 x 6 timer, i alt 18 timer. Timereduktionen fremgår af tekniske grunde ikke af vagtskemaet, men vil typisk være at du går 2 timer før vagten slutter. Når I tager disse vagter, opnår man et armbånd der giver adgang til festivalen.

Årets nyhed er, at det er muligt at vælge 1 dages vagter af 8 timer. I første omgang har vi oprettet 24 af disse vagter. Tager du en sådan vagt, får du et 1 dags armbånd, som giver adgang til festivalen, den dag du er på vagt. Disse vagter bliver kun udbudt til klubbens medlemmer. Hvis der er meget stor interesse, vil vi se på muligheden for at øge antallet.

Fordelingen af vagter fremgår af skemaet nedenfor.

Skiburger 2023 Vagtskema

Skiburger 2023 01 Skiburger 2023 02

Skiburger 2023 03 Skiburger 2023 04

Vi håber, at I er friske på at give den en skalle på festivalen, så vi også næste år har mulighed for at støtte gode initiativer i Skiklubben.

Skiburgerteamet Klaus 

Roskilde Skiklub

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktioner
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktioner
En uforpligtende gennemgang af systemet
Book en tid her