Fodbold: Nyt trænerteam på 2. Senior

Akademisk Boldklub
23. aug. 2023

To velkendte ansigter er tilbage i AB, og vil sammen med Uffe Jul Knudsen udgøre trænertrioen på AB’s 2. seniorhold.

Flemming Christensen og Nick Christensen er nemlig ansat som trænere, og skal hjælpe klubbens Serie 2 mandskab med at komme op i Serie 1 igen. Uffe, Flemming og Nick udgør et stærkt trænerteam, og er startet med en 2-1 sejr over Fredensborg.

’FC’ glæder sig over at være tilbage i AB

- Der er sket meget siden jeg var i AB sidst, og for mig personligt så er det skønt at være tilbage efter et par års pause fra fodbolden, hvor jeg har helliget mig jobbet som sælger. Sidst var jeg i GVI, og inden da hjalp jeg FC Græsrødderne. Og så er det jo ekstra sjovt, at jeg nu kan være i det her fællesskab sammen med Nick. Vi supplerer hinanden godt, og kan hjælpe med at flytte nogle unge mennesker. Vi snakker samme sprog, og jeg er sikker på at vi har lavet en god konstellation.

- Jeg bor jo nærmest i AB’s baghave, og for 45 år siden startede jeg som spiller under Christian Andersen. Nu er jeg tilbage og skal hjælpe med at få tingene til at gå op i en højere enhed på 2. senior, hvilket jeg glæder mig meget til. Der er en god træningskultur, og vi ser en spændende gruppe, som med lidt struktur kan få succes, slutter Flemming.

Nick Christensen er kendt divisionsbomber, som bl.a. har scoret mål for AB, HIK og AC Horsens. Nick startede på AB’s Old Boys mandskab i forårssæsonen, hvor han næsten scorede dobbelt så mange mål, som han spillede kampe.

Nu har trænergerningen lokket ham til flere timer på Skovdiget.

- Vi er en håndfuld spillere fra det gamle Græsrødderne som nu spiller Old Boys i AB, og da jeg så blev spurgt af Kim Ragle om ikke det var noget for mig at blive Serie 2 træner, så blev jeg nysgerrig. Jeg har til dagligt en skoleklasse, som også spiller fodbold. Så trænergerningen er ikke fremmed for mig, da jeg er vant til planlægning, afvikling og alt der følger med.

- Vi har set at det her hold er en spændende gruppe, og der en grøn ånd, som viser vilje og gnist til træning og i kamp. På det her niveau er der til tider andre prioriteringer, og det skal der også være plads til, selvom vi selvfølgelig går ind til hver kamp for at vinde.

- I første kamp havde vi en enkelt førsteholdsspiller og tre fra U19 med, men det er vigtigt at der er balance i tingene, så vi stadig værner om den kerne der blandt dem vi selv er træner for. Men det giver selvfølgelig nogle muligheder, og vi prøver at samle spillerne på tværs, og ikke mindst værne om de unge som snuser til seniorfodbold.

- Jeg er sikker på at tingene nok skal lykkes, og glæder mig over at være i gang, slutter Nick.

Vi glæder os meget til at følge med på rejsen, og ønsker Nick, ’FC’ og Uffe held og lykke med sæsonen!

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktioner
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktioner
En uforpligtende gennemgang af systemet
Book en tid her