6 unge talenter fra Gentofte Volley på ungdomslandshold til EM-kvalifikationskampe

GentofteVolley
24. apr. 2022

6 unge talenter fra Gentofte Volley på ungdomslandshold til EM-kvalifikationskampe

 

Der var 3 spillere fra klubben på både Danmarks U20 landshold og U18 landshold.

 

U20-landsholdet spillede i anden kvalifikationsrunde i Bulgarien med tre spillere fra Gentofte Volley i truppen. Centerspillerne Oskar Pontoppidan og Oskar Berg Mikkelsen samt libero Benjamin Christensen var med. Benjamin er allerede i Gentofte Volleys førsteholdstrup.

 

Oskar Pontoppidan og Benjamin Christensen spillede størstedelen af tiden i alle tre kampe i Bulgarien. Det blev til nederlag mod værtslandet Bulgarien og mod Holland. Begge lande har store volleyballtraditioner. Til gengæld slog Danmark Estland med 3-1, men det var ikke nok til kvalifikation til slutrunden om EM, hvor der kun deltager 10 nationer.

 

Til anden runde i EM-kvalifikationen for U18-landshold var også udtaget tre spillere fra Gentofte Volley. Det var spilfordeleren Rasmus Eisenreich og kantspilleren Lukas Marker. Begge fra klubbens talenthold, der spiller med i 2. division i Danmarksturneringen. Derudover var Kristoffer Bisgaard, som i denne sæson er kommet med i klubbens ligatrup som diagonalspiller, udtaget.

 

Kristoffer, der i ungdomslandsholdssammenhæng hidtil har spillet spilfordeler, spillede med som diagonal i alle Danmarks tre kampe i Serbien. Danmark var i en svær pulje efter at være gået videre fra første kvalifikationsrunde. Serbien og Tyrkiet var for store mundfulde for de unge danske spillere. Men det blev til en overbevisende 3-0 sejr over Ukraine.

 

Selv om hverken U20- eller U18-landsholdet kvalificerede sig til EM-slutrunden, var spillet og resultaterne absolut tilfredsstillende. Danmark leverede fine præstationer mod nogle af de bedste ungdomslandshold i Europa.

 

Foto 1: Gentofte Volleys centerspiller Oskar Pontoppidan (nr. 15) blokerer angreb fra Bulgarien i den danske U20-landsholds EM-kvalifikationskamp.

Foto 2: Gentofte Volleys unge diagonalspiller Kristoffer Bisgaard smasher bolden forbi Ukraines blokade i det danske U18-landsholds 3-0 sejr i EM-kvalifikationskampen.

Klar til at komme i gang?

Udforsk Holdsport, eller opret en konto med det samme og begynd at administrere din klub. Du kan også kontakte os for at få hjælp til opsætningen af din klub.
Hvad koster det?
Hvilke behov har din klub? Basis eller PRO abonnement?
Priser
Funktioner
Ingen 2 klubber er ens. Vores funktioner dækker dine behov.
Funktioner